Skąd wzięły się krzyżówki?

    Historia krzyżówek sięga początków XX wieku i ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą tego popularnego rodzaju rozrywki umysłowej był Arthur Wynne, pracownik gazety New York World, który po raz pierwszy zaprezentował krzyżówkę w grudniu 1913 roku. Wynne, będący członkiem „działu sztuczek i kawałów” gazety, stworzył pierwszą krzyżówkę, którą zamieścił w niedzielnym dodatku „Fun” (pol. „Zabawa”).

    Pierwsza krzyżówka autorstwa Wynne’a była oparta na grze towarzyskiej, w którą grywał jego dziadek, zwaną „Magicznym kwadratem” lub „Podwójnym akrostychem”. Krzyżówka składała się z siatki, w której należało wpisać słowa, odgadując je na podstawie podanych definicji. Ta innowacyjna forma rozrywki spotkała się z entuzjazmem czytelników i stała się niezwykle popularna.

    Wzrost popularności krzyżówek był tak duży, że w 1924 roku została wydana książka zatytułowana „Crossworld puzzle”, zawierająca wybór 50 krzyżówek opublikowanych dotychczas w „Fun”. Książka odniosła ogromny sukces i w ciągu miesiąca sprzedała się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy. Należy zaznaczyć, że pomysł na krzyżówki nie został opatentowany, co pozwoliło na ich swobodne rozpowszechnianie.

    Wkrótce po pojawieniu się krzyżówek w Stanach Zjednoczonych, krzyżówki zawędrowały do Wielkiej Brytanii. Coraz więcej gazet zaczęło publikować krzyżówki, co doprowadziło do powstania czasopism dedykowanych wyłącznie temu rodzajowi rozrywki umysłowej.

    W Polsce historia krzyżówek rozpoczęła się 31 stycznia 1925 roku, gdy w „Kurierze Warszawskim” w dziale zadań redagowanym przez autora licznych łamigłówek, Karola Hoffmana, została opublikowana anonimowa „łamigłówka krzyżowa”. Redakcja gazety ufundowała pięć nagród dla osób, które przyślą poprawne rozwiązanie. Tydzień później, krzyżówka autorstwa Kazimierza Makarczyka pojawiła się w warszawskim tygodniku „Ilustracja”. To właśnie Makarczyk jako pierwszy wprowadził nazwę „krzyżówka”, będącą tłumaczeniem angielskiego wyrażenia „cross word puzzle”. Wkrótce potem kolejne polskie gazety zaczęły publikować krzyżówki, które stały się popularne wśród czytelników.

    Od tamtego czasu krzyżówki kontynuują swoją drogę jako jedna z najbardziej popularnych i uwielbianych form rozrywki umysłowej na całym świecie. Są publikowane w gazetach, czasopismach, książkach i dostępne online, przynosząc radość i satysfakcję milionom ludzi, którzy czerpią przyjemność z rozwiązywania tych zagadek słownych.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *